Hoşgeldiniz webclos.net Webmaster Forumu

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru sor

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Neler Yeni

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

  • #EvdeKal TÜRKİYE


Php Değişkenler – Değişken Tanımlama

webclos

Site Sahibi
Yönetici
Katılım
23 May 2020
Mesajlar
474
Tepkime puanı
35
Puanları
28
Konum
Türkiye
Web sitesi
wmgerecleri.com
Herkese merhaba, bu dersimizde Php değişkenler konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız. Değişkenler bir çok programlama dilinde birbirine benzer. C, C# gibi programlama dillerinde değişken tanımlarken veri tipi belirtmeniz gerekirken php programlama dilinde belirtmemize gerek yoktur. Programlama dillerinde değişkenler arasında bunun gibi ufak farklılıklar var. Öncelikle değişken ne demek onu tanımlayalım.

Bir veriyi içerisinde saklayan birime değişken denir. Kullanıcıdan alınan veya yazılımcı tarafından gönderilen verinin bellekte tutulmasını sağlar.. Tanımladığımız değişkenleri istediğimiz zaman kullanabilir, değiştirebilir veya silebiliriz. .

Anlamadığınız Bölümleri Bize Sorabilirsiniz : SORU – CEVAP

Değişken Tanımlama
Değişken tanımlamadan önce dikkat etmemiz gereken kurallara göz atalım.

Kurallar
  • Değişken isminin içerisinde boşluk kullanılamaz.
  • Değişken ismi rakam veya özel karakter ile başlayamaz!
  • Php diline ayrılmış özel anahtar kelimeleri değişken ismi olarak kullanamazsınız. Örneğin; for, if, while gibi kelimeler ile değişken oluşturamazsınız.
  • Değişken ismi minimum 1 karakter maximum 255 karakter olabilir.
  • Değişken ismi tanımlanırken harf, rakam ve _ (alt çizgi) dışında karakterler kullanılamaz.
Değişken tanımlanırken belli bir yapısı mevcuttur. Başında $ (dolar işareti) bulunur ve sonra değişken ismi yazılır. Değişken ismi yazıldıktan sonra = (eşittir işareti) koyulur ve değişkenin içerisinde tutulacak değer girilir. Değer girildikten sonra ; ( noktalı virgül ) ile değişken tanımlaması bitirilir. Şimdi değişken tanımlama ve ekrana yazdırma ile örnekler yapalım.
Kod:
$adSoyad = "Web Clos";
echo $adSoyad;

Yukarıda $adSoyad isminde değişken oluşturduk ve içerisine bir string değer atadık. echo fonksiyonu ile tanımladığımız değişkeni ekrana yazılmasını sağladık. Birbirinden farklı veri tipleri ile değişkenler oluşturalım

Kod:
$adSoyad = "Web Clos"; #String
$ondalikSayi = 7.5; #Float
$tamSayi = 5; #Integer
$bool = true; #Boolean

Gibi farklı veri tiplerinde değişkenler oluşturabiliriz. Değişken oluştururken kural olmayan ama yazılım dünyası tarafından kabul edilmiş birkaç tüyo vermek istiyorum. Sizin bir şirkette geliştirdiğiniz yazılımı takım arkadaşlarınızın veya sizden sonra şirkete gelecek kişininde anlayıp geliştirebilmesi lazım. Bu yüzden değişken oluştururken isimlendirmeyi doğru yapmalısınız. Örneğin: Ad ve soyad bilgisini tutan bir değişkeni $a olarak tanımlarsanız başka birisi bunu anlamakta zorlanacaktır ama $adSoyad olarak tanımlarsanız herkes değişkenin ne işe yaradığını anlayabilir. Bir diğer değinmek istediğim nokta okunabilirlik. Yazılım dünyasında kabul edilmiş değişken tanımlama yöntemleri var. Örneğin : CamelCase ile isimlendirme yapan yazılımcılar $AdSoyad olarak kelimelerin ilk harflerini büyük yazar. Benim kullandığım ve tavsiye ettiği ise Mixed Case ile isimlendirme. Değişken isminin ilk harfi küçük ve ikinci kelimenin ilk harfi büyük olarak yazılır. Örneğin : $adSoyad olarak tanımlama yapılır.


Değişkenlerde Aritmetik İşlemler
Tanımladığımız değişkenler üzerinde toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi aritmetik işlemler yapabiliriz. Bu bölümümüzde hem aritmetik işlem yapmayı hemde işlem sonucunu başka bir değişkene atamayı göreceğiz.


Kod:
$sayi1 = 10;
$sayi2 = 5;


echo $toplama = $sayi1 + $sayi2; # Çıktısı 15
echo $cikarma = $sayi1 - $sayi2; # Çıktısı 5
echo $carpma = $sayi1 * $sayi2;  # Çıktısı 50
echo $bolme = $sayi1 / $sayi2;   # Çıktısı 2

Olarak matematik işlemlerini kullanarak yapabiliyoruz. Aritmetik işlemlere farklı bir makalede daha detaylı değineceğim.


İki String Değişkeni Birleştirme
Tanımladığımız iki string değeri birleştirmek için . ( nokta ) kullanıyoruz.


Kod:
$ad = "web";
$soyad = "clos";
echo $ad.$soyad;
# webclos // Çıktısı

Olarak string değişkenleri birleştirebiliriz.


Değişkenin Veri Tipini Öğrenme
Tanımlanan değişkenlerin veri tipini öğrenmemiz gerekebilir. Bu durumda gettype() fonksiyonunu kullanabiliriz. Bir örnek ile tanımladığımız değişkenlerin veri tiplerini öğrenelim.


Kod:
$sayi = 1;
$sayi2= 3.5;
$bool = false;
$yazi = "Php Değişkenler Dersi";


echo gettype($sayi)."<br>";
echo gettype($sayi2)."<br>";
echo gettype($bool)."<br>";
echo gettype($yazi);


Çıktı ;
integer
double
boolean
string

gettype() fonksiyonu ile değişkenin veri tipini bulabiliyoruz.


Değişkenin Veri Tipini Değiştirme (Veri Tipi Dönüştürme)
Float tipinde bir değişken oluşturduk diye sürekli float tipinde kullanmak zorunda değiliz. Diğer veri tiplerine dönüştürebiliriz ama dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. String veri tipinde bir değişkeni Integer veri tipine dönüştüremeyiz. Veri tipi değiştirmek için settype() fonksiyounu kullanabiliriz.


Öncelikle hatalı bir tip dönüştürme işlemi yapalım.


Kod:
$yazi = "Php Değişkenler Dersi";


settype($yazi, integer);
echo $yazi;

Yukarıdaki değişken tip dönüştürme işlemi hatalıdır. String değer integer ( Tam sayı ) veri tipine dönüştürülemediği için ekrana 0 değeri yazılacaktır.Kod:
$sayi = 12.5;
settype($sayi, integer);
echo $sayi;

$sayi değişkeni 12.5 değeri ile float tipindedir. settype() fonksiyonu ile integer tipine çevirirsek 12 değerini alacaktır.


Değişken Değeri Yok Etmek
Tanımladığınız değişkenin değerini yok etmek (boşaltmak) isterseniz unset() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonu kullandıktan sonra değişken tanımsız hale gelecektir.
Kod:
$tamSayi = 12;
unset($tamSayi);

Sabit Değerler ( Değişkenler )
Genelde php sabitleri olarak anılsa da bazı yerlerde sabit değişkenler olarak görebilirsiniz. Konumuzun başında değişkenleri tanımlarken istediğiniz zaman oluşturup, değiştirebilirsiniz demiştim 🙂 Sabit değişkenleri de istediğiniz zaman oluşturabilirsiniz ama bir kere tanımlandıktan sonra değiştirilemez. Sabit değişken tanımlama için define() fonksiyonu kullanılır.


Define fonksiyonu 2 parametre ile kullanılır. Birince parametreye Sabit değişken ismini ikinci parametreye ise taşıyacağı değeri yazıyoruz. Sabit değerleri kullanırken değişken isminin başına $ ( dolar işareti ) gelmez. Sabit değişkenler echo fonksiyonunda tırnak içerisinde kullanılamaz. Bir örnek ile inceleyelim


Kod:
define ("ders", "Php Değişkenler");
define ("ornek", "Sabit Değişkenler");


echo "Ders " . ders . " - Ornek " .ornek;
# Ders Php Değişkenler - Ornek Sabit Değişkenler

Olarak çıktı verecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst